IZOBRAŽEVALNI PROGRAM

Oglejte si pester program F3žo!

Za podrobnejši ogled programov na dogodku kliknite na ikono posameznega programa.

IZOBRAŽEVALNI PROGRAM 2024

Spodaj najdete program po dnevih in urah. Za premikanje med dnevi kliknite na posamezni gumb.

Vsak dan 14.00-16.00
KOLESARSKA DELAVNICA “USPOSABLJANJE STAREJŠIH ZA VARNO VOŽNJO S KOLESI IN E KOLESI” in KOLESARSKA POPRAVLJALNICA
Ploščad pred Cankarjevim domom (v primeru slabega vremena odpade)
TERMIN
PREDAVANJE / DELAVNICA / OKROGLA MIZA
PREDAVALNICA

M1

9.30—10.30

LUTKOVNA PREDSTAVA JESEN LISTKA TIMIJA

PRIPRAVLJA: Slovensko društvo Hospic

NASTOPA IN VODI: Prostovoljci Slovenskega društva Hospic

Zgodba govori o listku Timiju in njegovih prijateljih, ki se skozi letne čase spreminjajo, s prvimi snežinkami pa se od sveta poslovijo. Skozi lutkovno predstavo otroci spoznavajo življenjski krog in pomen smrti ter se s tem lažje soočijo z izgubo in jo tudi lažje sprejemajo.

PREDAVALNICA

M2

9.30—10.30

SLUŠNI APARATI IN PREMAGOVANJE IZGUBE SLUHA

PRIPRAVLJA: Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije

PREDAVA: Roman Demir

Predavanje se osredotoča na odločitev za slušni aparat ter sam postopek pridobitve slušnega aparata. Predstavljeni bodo koraki pridobitve aparata, izbor dobavitelja, pomembni dejavniki pri nakupu ter kritje stroškov s strani zdravstvenega zavarovanja. Poleg tega bodo obravnavane tudi uporaba slušnega aparata, vrste in funkcionalnosti, vzdrževanje, menjava ter kontrolni pregledi in prilagoditve pri dobavitelju. Cilj predavanja je ozaveščanje o pomenu slušnih aparatov za izboljšanje kakovosti življenja naglušnih posameznikov ter nudenje praktičnih nasvetov in informacij za pravilno uporabo in skrb za slušni aparat.

PREDAVALNICA

M3

9.30—10.20

UČINKI PROJEKTA E-OSKRBA IN PREHOD V ZAVAROVANJE ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO

PRIPRAVLJA: Telekom Slovenije d.d.

PREDAVA: mag. Peter Pustatičnik, vodja področja za eZdravje

Mag. Peter Pustatičnik nam bom predstavil izkušnje in koristi nacionalnega projekta E-oskrba ter dejavnike za enostaven prehod uporabnikov E-oskrbe v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo.

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v okviru javnega razpisa »E-oskrba na daljavo« izbralo za izvajalca storitve E-oskrba Telekom Slovenije Ministrstvo zagotavlja financiranje projekta (brezplačno E-oskrbo) za okoli 5.500 upravičencev do 30.6. 2025, to je do uveljavitve pravice do e-oskrbe iz Zakona o dolgotrajni oskrbi. Potrebe po E-oskrbi so bistveno večje, na čakalni listi je še okoli 1.500 upravičencev.

Uporabniki E-oskrbe so v dobrih dveh letih sprožili več kot 45.000 alarmov, klicev v asistenčni center. Več kot 3.000 je bilo organiziranih pomoči preko svojcev oz. skrbnikov, več kot 400 NMP, več kot 500 padcev, več kot 300 poslabšanj zdravstvenega stanja. Rezultati ankete so pokazali visoko zadovoljstvo oskrbovancev z uporabo E-oskrbe (97,7 %). Močno se jim je povečal občutek varnosti bivanja na domu. Več kot 10 % anketiranih oskrbovancev je izpostavilo, da bi brez E-oskrbe moralo v institucionalno varstvo.

PREDAVALNICA

M4

9.30—10.30

Z GIBANJEM OHRANIMO NEODVISNOST

PRIPRAVLJA: Direktorat za šport v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije

PREDAVA: dr. Petra Prevc

Na predavanju bodo predstavljene biološke spremembe, ki jih prinaša starost in vplivajo na upad gibalnih sposobnosti, otežujejo opravljanje vsakdanjih aktivnosti in lahko vodijo v izgubo neodvisnost. Predavateljica bo predstavila priporočila za vadbo, principe razvoja vzdržljivosti, moči, gibljivosti in ravnotežja. Prikazani bodo praktični primeri vaj s katerimi lahko izboljšamo svoje sposobnosti in kvaliteto življenja tudi v pozni starosti. Udeleženci boste nagovorjeni k aktivni udeležbi in skupni izvedbi enostavnih vaj.

PREDAVALNICA

M2

10.45—11.20

DEMENCI PRIJAZNA SESTRA, PRISTOPI K NEGI IN OSKRBI STAREJŠIH (POSLOVNO NAD IZZIVE)

PRIPRAVLJA: Razvojno informacijski center Pomurje – RIC Murska Sobota, Poni projekt

PREDAVA: Špela Kramar, srednja medicinska sestra

V svetu, kjer demenca postaja ena največjih zdravstvenih in družbenih izzivov, je nujno potrebna oskrba, ki presega zgolj osnovno nego. Demenci prijazna sestra je odgovor na ta izziv, s pristopi, ki ne samo ohranjajo dostojanstvo in kakovost življenja starostnikov, temveč tudi zmanjšujejo breme za njihove družine in institucije. Ta ideja ni samo poslovna priložnost – je poslanstvo, ustvariti prihodnost, kjer bo oskrba starostnikov z demenco človeška, spoštljiva in učinkovita. Zaupajte, da bomo to vizijo uresničili in naredili razliko tam, kjer je najbolj potrebna.

PREDAVALNICA

M1

10.45—11.45

LUTKOVNA PREDSTAVA JESEN LISTKA TIMIJA

PRIPRAVLJA: Slovensko društvo Hospic

NASTOPA IN VODI: Prostovoljci Slovenskega društva Hospic

Zgodba govori o listku Timiju in njegovih prijateljih, ki se skozi letne čase spreminjajo, s prvimi snežinkami pa se od sveta poslovijo. Skozi lutkovno predstavo otroci spoznavajo življenjski krog in pomen smrti ter se s tem lažje soočijo z izgubo in jo tudi lažje sprejemajo.

PREDAVALNICA

M4

10.45—11.45

VARUH: NAPRAVA, KI PRINAŠA VARNOST V VAŠE ŽIVLJENJE

PRIPRAVLJA: T-2, d.o.o.

PREDAVA: Mojca Razboršek

V današnjem svetu, kjer varnost in zdravje postajata vedno bolj pomembna, je iskanje ustreznih rešitev za zaščito nas samih in naših bližnjih ključnega pomena. Storitev Varuh ponuja inovativno rešitev, ki zagotavlja občutek varnosti v vsakodnevnih situacijah. Pridružite se nam in spoznajte, kako lahko storitev Varuh olajša vaše skrbi.

PREDAVALNICA

M3

11.30—13.00

NOVINARSKA KONFERENCA PROJEKTA CROSSCARE 2.0
Registracija in sprejem udeležencev: 11.15—11.30

PRIPRAVLJA: DEOS d.o.o. s projektnimi partnerji CrossCare2.0

PREDAVAJO: Socialna zbornica Slovenije, dr. Nikolaj Lipič; Fakulteta za socialno delo, doc. dr. Anamarija Kejžar; Predstavnik Organa Upravljanja za Program Interreg Italija-Slovenija

Na novinarski konferenci bo predstavljen projekt CrossCare 2.0, njegove aktivnosti in napredek projekta v Italiji in Sloveniji. Različni govorci bodo govorili tudi o aktivnem staranju, celotni in dolgotrajni oskrbi starejših.

Projektni partnerji: DEOS d.o.o., direktor Miha Kranjc; DSO Grosuplje, direktorica Metka Velepec Šajn; ITACA, generalni direktor Anna La Diega; ITIS, predsednik Aldo Pahor; Don Moschetta, direktorica Raffaella Barro.

Izvajanje projekta CrossCare 2.0 v Sloveniji in Italiji: Azzurra Lanfranconi, vodja projekta, Itaca; Elena Šabec, vodja projektne pisarne DEOS; Anja Šajn, vodja projekta v DSO Grosuplje.

PREDAVALNICA

M2

12.00—13.00

RAVNOVESJE V TRETJEM ŽIVLJENJSKEM OBDOBJU: GIBANJE, DIHANJE IN NOTRANJI MIR

PRIPRAVLJA: Društvo šola zdravja

PREDAVA: prof. šp. vzg. Andraž Purger, Vodja projekta Dihamo z naravo

Na delavnici bomo spoznali pomen ravnovesja med pretočnim živčnim sistemom telesa in mirnim umom. Dobili bomo praktično izkušnjo, kako se lahko umirimo po čustvenih izzivih in dnevnih stresnih situacijah z zavestno vodenim sproščenim dihanjem ter kako s preprostimi vajami osvobodimo zakrčeno hrbtenico in odpiramo prsni koš. Spoznali se bomo z osnovnimi zakoni narave, ki naše telo podpirajo pri regeneraciji. Izvedeli boste priporočila o vadbi za moč, vzdržljivost, gibljivost in ravnotežje. Delavnica je namenjena vsem generacijam, predvsem tistim, ki imajo željo in voljo, da svoje znanje o zdravju nadgradijo. Vodja projekta Dihamo z naravo, Andraž Purger (društvo Šola zdravja) bo z vami delil izkušnje udeležencev in učinke redne vadbe Dihamo z naravo na telo in um.

PREDAVALNICA

M2

13.15—14.15

MI K VAM, VI K NAM JE NAMENJEN RAZLIČNIM GENERACIJAM STAREJŠIH

PRIPRAVLJA: Narodni muzej Slovenije

PREDAVA: Tea Černe

Program Muzej za starejše: mi k vam, vi k nam je namenjen različnim generacijam starejših. Če vi ne morete v muzej, pride muzej k vam! Udeleženci programa spoznajo delček izjemne slovenske kulturne dediščine, kakovostno preživijo čas in se pri tem tudi zabavajo. Do zdaj se je programa udeležilo že več kot 2000 oseb. Obiskali smo preko 60 domov za starejše in več deset dnevnih centrov aktivnosti za starejše. Sodelujemo tudi z Univerzami za tretje življenjsko obdobje izven Ljubljane, krožki, društvi upokojencev ter medgeneracijskimi centri. Andragoški center Slovenije je ta program kot primer dobre prakse predstavil v Manifestu učenja odraslih v 21. stoletju.

PREDAVALNICA

M3

13.25—14.00

NARAVNO DO BOLJŠEGA POČUTJA IN ZDRAVJA

PRIPRAVLJA: Favn d.o.o.

PREDAVA: Andreja Kolarič, certificirana aromaterapevtka

“Za vsako bolezen rož”ca raste!” V naravi najdemo številne rešitve tako za telo kot za um in pravilno izbrana zelišča, ter naravni izdelki so temelj za naravno izboljšanje počutja in zdravja. Na predavanju boste spoznali nekaj osnov, ki bojo olajšala izbor za vašo domačo lekarno. Vsak posameznik lahko za svoje zdravje in dobro počutje veliko naredi sam. Lepo vabljeni na dišeče popotovanje!

PREDAVALNICA

M1

14.00—16.00

JAVNO ZDRAVSTVO V KREMPLJIH PRIVATIZACIJE

NOSILEC: Civilna iniciativa Glas ljudstva, dr. Dušan Keber, upokojeni zdravnik, nekdanji minister za zdravje

MODERATOR: Jaša Jenull, dipl.gledališki režiser, soustanovitelj Iniciative Glas ljudstva, aktivist

PANELISTI:

  • Dušan Keber, upokojeni zdravnik, bivši minister za zdravje, član Iniciativa Glas Ljudstva,
  • Borut Stražišar, raziskovalec na področju javnih služb in dolgožive družbe,
  • Nevenka Lekše, upokojenka, soustanoviteljica in podpredsednica Združenja za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas, članica GL.

Uvodoma bomo prikazali trenutno stanje v slovenskem zdravstvu: 140.000 pacientov brez izbranega zdravnika, nesprejemljivo dolge čakalne dobe in vse večji pritiski na plačevanje zdravstvenih storitev iz žepa, skupni imenovalec česar je: naraščajoča privatizacija zdravstva. Žalostno je, da država ves čas svojega obstoja ne poseže v te nemogoče razmere in s tem dopušča, da se razgrajuje javni sistem v korist zasebnega. V nadaljevanju bomo odgovorili na vprašanje, ali lahko od te vlade pričakujemo obljubljeno zdravstveno reformo, in prikazali lastne predloge in aktivnosti, da bi preprečili popoln kolaps zdravstvenega sistema in njegovo dokončno privatizacijo. Želimo si aktivnega sodelovanja prisotnih v obliki vprašanj, komentarjev in predlogov. 

PREDAVALNICA

M2

14.30—15.30

SKRB ZA ZDRAVJE MOŽGANOV: ZAKAJ IN KAKO?

PRIPRAVLJA: SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost

PREDAVA: prof. dr. Maja Bresjanac, dr. med.

Motnje v delovanju živčevja, vključno z različnimi okvarami možganov, predstavljajo čedalje večje breme za bolnike, njihove svojce, skrbnike ter širšo družbo in državne zdravstvene blagajne. Po drugi strani sveže objavljeni znanstveni izsledki kažejo, da celo tveganje za demenco, eno najbolj uničujočih motenj v delovanju možganov, lahko z dejavniki življenjskega sloga zmanjšamo za kar 45 %. Kako lahko uporabimo lastne možgane in znanstvena spoznanja v prid zdravju?

PREDAVALNICA

M2

15.45—16.45

UČINKOVITE VAJE ZA BOLJŠI SPOMIN – PREDAVANJE IN PRAKTIČNE VAJE

PRIPRAVLJA in PREDAVA: Jasmina Lambergar, certificirana trenerka spomina

Zakaj pozabljamo? Kako shranjujemo informacije, da jih hitreje prikličemo? Vaje, (pomnjenje imen, številk). Pravilno izvajanje vaj za kratkoročni spomin – prikaz in vaje. Pripomočki za boljše pomnjenje – prikaz in izvedba na praktičnih primerih.

PREDAVALNICA

M1

16.00—17.30

HOSPICKAFE – VRAČANJE V ŽIVLJENJE PO IZGUBI

PRIPRAVLJA: Slovensko društvo Hospic

MODERATORKA: Dr. Carmen L. Oven

GOSTJE:

  • Boštjan Dermol, glasbenik, pesnik, producent, ki je pred nekaj leti izgubil ženo zaradi hude bolezni;
  • Tatjana Taja Zorko, dr. med, specialistka interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine in življenjska prijateljica dr. Mance Košir;
  • Jon Kanjir, prostovoljec Slovenskega društva Hospic, vodja projekta o posajenju dreves za naše ljube, ki jih ni več med nami.

Hospickafe je neformalen družabni dogodek, na katerem se v prijetnem vzdušju 29-letne tradicije Slovenskega društva Hospic pogovarjamo o minljivosti in življenju.

Življenje je vrtiljak edinstvenih zgodb in občutij. Tudi izgube različnih vrst so del čudovitega vrtiljaka. A ko nas življenje zavrti zelo močno, je dobro imeti nekoga, ki nam pomaga zdržati; ki nas morda tudi s svojo izkušnjo pomiri na poti nazaj v polno življenje. Tokratne sogovornike Hospickafeja združujejo prav izkušnje močne izgube, ki jih še vedno globoko spreminjajo. Z napovedanimi gosti se bomo pogovarjali o (po)iskanju poti nazaj v življenje, o ohranjanju iskre, ko je najtežje in o pomenu mehkobe spomina.

PREDAVALNICA

M3

16.30—17.30

DEKOMPRESIJSKA TERAPIJA HRBTENICE ZA REŠEVANJE TEŽAV HRBTENICE PRI LJUDEH V 3. ŽIVLJENSKEM OBDOBJU

PRIPRAVLJA: Nado center zdravja d.o.o.

PREDAVA: doktorant fizioterapije Bernad Bakač Nikšić Nado

Predstavili vam bomo učinkovitost neoperativne spinalne dekompresijske terapije pri ljudeh z degenerativnimi spremembami na vretencih in medvretenčnih ploščicah ter s težavami povezanimi s hrbtenico (hernija diska, bolečina, išias, mravljinčenje v rokah ali nogah, fasetni sindrom, listeza, kompresijski zlom vretenc, skolioza, omotica, tinitus itd.)

Dobrodošlo, da obiskovalci s seboj prinesejo izvide, saj so možni posveti.

PREDAVALNICA

PCD

14.00—16.00

KOLESARSKA DELAVNICA “USPOSABLJANJE STAREJŠIH ZA VARNO VOŽNJO S KOLESI IN E KOLESI” in KOLESARSKA POPRAVLJALNICA

PRIPRAVLJA: Ljubljanska kolesarska mreža

PREDAVA: Andrej Klemenc

V uvodnih 15 minutah se boste seznanili z osnovami varne vožnje s kolesi in e-kolesi. Sledila bo demonstracija varne vožnje na poligonu z različnimi ovirami. Potem bodo lahko udeleženci ob pomoči usposobljenih in izkušenih »trenerjev« nekajkrat prevozili poligon. Možna bo tudi izposoja za starejše primernih koles in e-koles, električnega tricikla in tovornega kolesa.

Lahko boste preverili stanje svojega kolesa ali druge mikromobilne naprave, opravili manjša popravila in vam bodo svetovali glede morebitnih večjih popravkov. Imeli boste tudi možnost poučiti se o osnovah vzdrževanja vašega kolesa.

LOKACIJA: Ploščad pred Cankarjevim domom (v primeru slabega vremena odpade)

TERMIN
PREDAVANJE / DELAVNICA / OKROGLA MIZA
PREDAVALNICA

M1

9.30—10.30

LEGALIZACIJE STAVB IN UPORABNA DOVOLJENJA, TER PRIDOBIVANJE ODŠKODNIN ZA JAVNO INFRASTRUKTURO NA VAŠIH NEPREMIČNINAH

PRIPRAVLJA: Geonep d.o.o.

PREDAVA: Boštjan Trobiš

Uporabna dovoljenja so za nove enostanovanjske stavbe v zadnjih letih obvezna, za starejše stavbe pa vse pogosteje potrebna. Možnosti za legalizacijo naj bi bile mnogo boljše kot v preteklosti, če? Hkrati pa velika večina lastnikov nepremičnin ne ve, da jim pripadajo odškodnine za infrastrukturo, ki poteka preko njihovih nepremičnin. Skratka, skritega kapitala v nepremičninah je ogromno, le malo lastnikov se zanima zanj. Zato bomo na predavanju predstavili kako potegniti kapital iz vaših nepremičnin za vas in vaše potomce!

PREDAVALNICA

M2

9.30—10.30

POGOVOR O UMETNOSTI IN OHRANJENJE ŽIVLJENJSKE VITALNOSTI

PRIPRAVLJA: DSO Ljubljana Vič-Rudnik

PREDAVA: mag. Olga Paulič

Na 23. F3ŽO bom predstavila, kako že dvajseto leto mentoriram umetnostnozgodovinski krožek v Domu starejših občanov Kolezija v Ljubljani.
S svojim načinom dela po metodi globalnega učenja, ki spodbuja možgansko vitalnost, spodbujam obujanje poznavanja kulturne dediščine v domovini in svetu in pripomorem k ohranjanju možganske vitalnosti, ki udeležencem pripomore k daljši samostojnosti v visoki starosti. Obravnavamo znane teme, ki jim udeleženci z zanimanjem sledijo in se spominjajo, kako so to kar sem pokazala, nekoč že videli, poznali, nekateri pa tudi obiskali.  Pogosto se razvijejo bogati pa tudi čustveni spominski pogovori. Srečanja potekajo od računalniški predstavitvi na projekcijskem platnu, enkrat tedensko po 60 minut, krožka se udeležuje od 20 do 30 stanovalcev doma. V letošnjem študijskem letu preučujemo ob pomoči dveh monografij Še ne videna Ljubljana (avtorji Olga Paulič in študenti umetnostnozgodovinskega študijskega krožka na Univerzi za tretje življenjsko obdobje Ljubljana, 2022 in 2023) ljubljanske ulice in trge z bolj prepoznavnimi arhitekturami in kipi. Demonstrirali bomo učno uro, na kateri bomo predstavili, kako bomo  v septembru 2024 obiskali Kongresni trg in si kot raziskovalci ogledali posamezne spomenike na njem. Za obisk bo pripravljeno študijsko gradivo, ki bo udeležencem v pomoč na ogledu in ga bodo uporabili tudi na predstavitvi v Cankarjevem domu. V DSO Kolezija želimo, da bi bil način dela in oblika študijskega krožka v spodbudo tudi drugim domovom za starejše, ker udeležencem bogati življenje in jih spodbuja, da so aktivni v razmišljanju in branju. Posebno kvaliteto predstavljajo tudi druženja, kar je vsako srečanje.

PREDAVALNICA

M1

10.45—11.45

NEKAJ NEDAVNIH RAZISKOVALNIH NAPREDKOV Z UPORABO PODATKOV SHARE

PRIPRAVLJA: Inštitut za ekonomska raziskovanja, Ljubljana

PREDAVA: dr. Andrej Srakar

V krajšem predavanju bom sodelavec Inštituta za ekonomska raziskovanja dr. Andrej Srakar predstavil rezultate treh nedavnih znanstvenih prispevkov, ki uporabljajo podatke Raziskave o zdravju, procesu staranja in upokojevanju v Evropi (SHARE). SHARE je največja in osrednja podatkovna baza o staranju prebivalstva v Evropi. V prvem prispevku smo z uporabo pristopov Bayesovega strojnega učenja izračunali tri ločene skupine evropskih držav glede na povezavo strogosti ukrepov med pandemijo in prejemanjem dolgotrajne oskrbe starejših v času pandemije. V drugem smo z Bayesovimi pristopi vzročnega sklepanja (metod instrumentalnih spremenljivk) ocenili vzročno razmerje med stopnjo izobraženosti starejšega in njegovim zdravjem, kar je odprt problem v literaturi o staranju prebivalstva. V tretjem smo s podatki posebnega SHARE dropoff vprašalnika o porabi časa prebivalstva ter metodami kompozicijske analize podatkov ocenili, kako delež plačanega dela starejšega vpliva na njegovo razporeditev preživljanja prostega časa. Vse predstavitve bodo predstavljene poslušalcem dostopno in interaktivno, z željo po razpravi o ugotovitvah in pomenu podatkov SHARE.

PREDAVALNICA

M2

10.45—11.45

KAKO DO VEČ ENERGIJE Z NARAVO? ŽIVLJENJE PO MATRICI NARAVE ZA OPTIMIZACIJO ZDRAVJA NA VSEH NIVOJIH

PRIPRAVLJA: Pogovorna oddaja Klepet ob kavi

PREDAVA: Jasmina Kandorfer, dipl. del. terapevt, biohacker

Predavanje nudi odgovore na najbolj temeljna vprašanja, ki si jih sodobni človek premalokrat zastavi:

  • Kako si je narava zamislila, da naj bi živel človek na dnevni, sezonski in letni bazi?
  • Katere pogoje biologije moramo izpolnjevati, da bi telo sprožilo samozdravilne sposobnosti?
  • Kako ter kdaj zdravimo določeni organ s hrano in navadami?
  • Katerih aspektov biologije človeka nikakor ne smemo kršiti?
  • Katere aspekte biologije človeka lahko optimiziramo s pomočjo starodavne ali sodobne napredne medicine?
  • Kateri so temeljni vzroki vseh bolezni sveta?
  • Kako v prehrani razlikovati hranila, polnila in mašila?
  • Kako preseči odvisnost od sladkorja, napade lakote in prenajedanje?
  • Kateri so sodobni pripomočki holistične funkcionalne medicine, ki delujejo na celični ravni?
  • Katere terapije, tretmaji in seanse bodo optimizirali naše emocionalno in mentalno zdravje?
PREDAVALNICA

M2

12.00—13.00

OSTATI SAMOSTOJEN IN TELESNO DEJAVEN TUDI PO MOŽGANSKI KAPI – VSAKO GIBANJE ŠTEJE

PRIPRAVLJA: Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije

MODERATOR: prim. Tatjana Erjavec, dr. med.

Raznolike posledice možganske kapi pogosto povzročijo večjo telesno nedejavnost in pretežno sedeč način življenja. Vsakršna telesna dejavnost, posebno še, če je povezana z umsko aktivnostjo in druženjem, pomeni pomemben korak k boljšemu zdravju in počutju po preboleli možganski kapi. Preko izkušenj bolnikov in njihovih svojcev želimo izpostaviti koristi telesne vadbe, tako v preventivi ponovne možganske kapi in drugih bolezni srca in ožilja, kot pri ohranjanju gibanja in telesne zmogljivosti. Opozoriti želimo na možne zaplete in na pomen organizirane, strokovno vodene telesne vadbe v okviru združenj pacientov.

PREDAVALNICA

M3

12.00—12.45

ZAKAJ JE POMEMBNO, DA SODELUJEMO V DRUŠTVIH

PRIPRAVLJA: Zavod Nefiks – Stičišče Središče

PREDAVA: Alenka Blazišek Domenis

Sodelovanje v društvih je za marsikoga iz zrele generacije običajna praksa. Pomeni nam ohranjanje vitalnosti, druženje in vključenosti, izražanje kreativnosti, odkrivanje novih interesov. Toda društva se skupaj s člani starajo, nove moči, zlasti s strani mlajših generacij pa je težko pritegniti. Na delavnici se bomo pogovarjali o tem, kaj sodelovanje v društvih pomeni nam in kaj lahko za to, da bomo v naša društva pritegnili mlajše, skupaj naredimo. Le tako bo naša družba ostala povezana in življenje v njej lepo za vse.

PREDAVALNICA

M3

13.00—13.45

DEKOMPRESIJSKA TERAPIJA HRBTENICE ZA REŠEVANJE TEŽAV HRBTENICE PRI LJUDEH V 3. ŽIVLJENSKEM OBDOBJU

PRIPRAVLJA: Nado center zdravja d.o.o.

PREDAVA: doktorant fizioterapije Bernad Bakač Nikšić Nado

Predstavili vam bomo učinkovitost neoperativne spinalne dekompresijske terapije pri ljudeh z degenerativnimi spremembami na vretencih in medvretenčnih ploščicah ter s težavami povezanimi s hrbtenico (hernija diska, bolečina, išias, mravljinčenje v rokah ali nogah, fasetni sindrom, listeza, kompresijski zlom vretenc, skolioza, omotica, tinitus itd.)

Dobrodošlo, da obiskovalci s seboj prinesejo izvide, saj so možni posveti.

PREDAVALNICA

M2

13.15—15.15

CREATION-POP: SPODBUJANJE DOBREGA POČUTJA STAREJŠIH ODRASLIH S KREATIVNIMI AKTIVNOSTMI

PRIPRAVLJA: Zveza društev za socialno gerontologijo

PREDAVA: doc. dr. Barbara Grintal

Socialno vključevanje starejših odraslih je dejavnik, ki pomembno vpliva na dobro počutje starejših odraslih. Vključenost v kreativne aktivnosti pri starejših odraslih izboljša socialne interakcije, znižuje stres in anksioznost, poveča zaupanje, samospoštovanje in reševanje problemov. V projektu Creation-POP smo razvili inovativne načine socialnega vključevanja starejših odraslih preko kreativnih umetnosti, s poudarkom na gledališču. Pripravili smo zbirko orodij za izvedbo konkretnih kreativnih aktivnosti z uporabo medgeneracijskega pristopa. Prav tako smo razvili interaktivno spletno gradivo za izvajalce medgeneracijskih in vseživljenjskih aktivnosti. Na delavnici bomo predstavili nekaj konkretnih kreativnih aktivnosti, ki so nastale kot plod mednarodnega projektnega sodelovanja.

PREDAVALNICA

M3

14.00—15.00

ZDRAVLJENJE S SVETLOBO JE UČINKOVITO IN BREZ STRANSKIH UČINKOV! MOČ SVETLOBE IN UPORABA V VSAKDANJEM ŽIVLJENJU

PRIPRAVLJA: Pogovorna oddaja Klepet ob kavi

PREDAVA: Jasmina Kandorfer, dipl. del. terapevt, biohacker

Največje onesnaženje tega sveta je svetlobno in sam prihod elektrike je močno zmotil našo biologijo sodelovanja z naravo. Kako svetloba vpliva na nas, katera svetloba je destruktivna in katera je zdravilna. Katere frekvence zbujajo naše celične elektrarne (mitohondrije) in nam lahko pomagajo pri zdravju kosti ter sklepov, pri mišicah, za možgane? Zakaj je prava svetloba bolj učinkovita kot marsikatero zdravilo, pa še nič ne stane? Potencial zdravljenja s svetlobo lahko z ustreznimi navadami vnesete v svoje življenje in nadgradite svojo vitalnost, dolgoživost in nasploh kvaliteto vašega življenja.

PREDAVALNICA

M1

14.15—16.15

KAKO TUDI V ZRELIH LETIH UŽIVATI ŽIVLJENJE?

PRIPRAVLJA: Agencija Oskar d.o.o.

PREDAVA: Oskar Savarin / direktor in ustanovitelj, svetovni popotnik

Na predavanju “Kako tudi v zrelih letih uživati življenje?” bomo raziskali načine, kako ohranjati vitalnost, radovednost in veselje do življenja v tretjem življenjskem obdobju. Predstavili bomo potovanja, posebej prilagojena željam odrasle generacije, ki ponujajo varno, udobno in bogato izkušnjo odkrivanja novih krajev in kultur. Z navdihujočimi zgodbami vas bomo spodbudili, da izkoristite vsak trenutek in uživate v svojih zrelih letih.

PREDAVALNICA

M2

15.45—16.45

STAROST SKOZI OČI SIMONE DE BEAUVOIR

PRIPRAVLJA: OPRO, zavod za aplikativne študije

PREDAVAJO: dr. Mirjana N. Ule, dr. Metka Mencin, dr. Damir Josipovič, dr. Otto Gerdina

Danes si je težko zamisliti, da bi eno samo delo ponudilo tako celovit in natančen historičen pregled obravnave starosti in statusa starih ljudi, kot je to storila Simone de Beauvoir v knjigi Starost. Če se je Simone de Beauvoir postavila na svetovni zemljevid družboslovja in humanistike s svojo lucidno kritiko patriarhalne družbene ureditve, je v knjigi Starost pokazala, da so bili tudi stari ljudje skozi večino socialne zgodovine izločeni in družbeno marginalizirani. Na podlagi zgodovinskih opisov starosti, ki segajo od starodavnega Egipta, preko renesanse, vse do sredine dvajsetega stoletja, de Beauvoir pokaže, da se večino zgodovine s starim človekom, predvsem pripadnikom nižjega sloja, nihče ni želel identificirati: »Star človek ni bil pravi človek, človek sam, ampak njegova najbolj oddaljena meja. Bil je periferija človeškega stanja, ni bil prepoznan in nihče se ni prepoznal v njem«. Na pogovoru s socialnima psihologinjama dr. Mirjano N. Ule in dr. Metko Mencin, ter geografom dr. Damirjem Josipovičem bomo spregovorili o vzrokih za nesprejemanje starosti in družbeno indiferentnost do razmer v katerih živijo prenekateri stari ljudje. Dotaknili se bomo literarnih besedil, umetniških del, antropoloških pričevanj, bioloških dokazov in kulturoloških primerjav, ki jih je Simone de Beauvoir zbrala v eni najširših analiz fenomena staranja.

PREDAVALNICA

PCD

14.00—16.00

KOLESARSKA DELAVNICA “USPOSABLJANJE STAREJŠIH ZA VARNO VOŽNJO S KOLESI IN E KOLESI” in KOLESARSKA POPRAVLJALNICA

PRIPRAVLJA: Ljubljanska kolesarska mreža

PREDAVA: Andrej Klemenc

V uvodnih 15 minutah se boste seznanili z osnovami varne vožnje s kolesi in e-kolesi. Sledila bo demonstracija varne vožnje na poligonu z različnimi ovirami. Potem bodo lahko udeleženci ob pomoči usposobljenih in izkušenih »trenerjev« nekajkrat prevozili poligon. Možna bo tudi izposoja za starejše primernih koles in e-koles, električnega tricikla in tovornega kolesa.

Lahko boste preverili stanje svojega kolesa ali druge mikromobilne naprave, opravili manjša popravila in vam bodo svetovali glede morebitnih večjih popravkov. Imeli boste tudi možnost poučiti se o osnovah vzdrževanja vašega kolesa.

LOKACIJA: Ploščad pred Cankarjevim domom (v primeru slabega vremena odpade)

TERMIN
PREDAVANJE / DELAVNICA / OKROGLA MIZA
PREDAVALNICA

M2

9.30—10.30

PROJEKT CROSSCARE 2.0 – MODEL ZA CELOSTNO OSKRBO STAREJŠIH

PRIPRAVLJA: DEOS, celostna oskrba starostnikov, d.o.o.

PREDAVAJO: Elena Šabec, vodja projektov DEOS in Anja Šajn, vodja projekta v DSO Grosuplje, Kinezio Klinika d.o.o., dietetik DEOS, d.o.o. in fizioterapevt DSO Grosuplje

Projekt CrossCare 2.0 prinaša model celostne oskrbe starejših in predstavlja odlično prakso sodelovanja med Italijo in Slovenijo v okviru programa Interreg Italija- Slovenija. Razpravljali bomo o aktivnem življenju starejših v starosti in prehrani starejših.

Program dogodka:

  • Predstavitev rezultatov in aktivnosti projekta CrossCare 2.0 (model za celostno oskrbo starejših, rezultati, ugotovitve in aktivnosti projekta).
  • Storitve in aktivnosti za starejše, za aktivno staranje (storitve za starejše v testni fazi projekta CrossCare 2.0)
  • Predstavitev fizične vadbe starejših s primeri vaj in pomen kineziologa, Kinezio Klinika d.o.o.
  • Prehrana za starejše, Anita Žnidaršič, dietetik DEOS d.o.o.
  • Preventiva starejših, Anja Šajn, fizioterapevt DSO Grosuplje
PREDAVALNICA

M2

10.40—11.40

PREDSTAVITEV KNJIGE SREČANJE S STAROSTJO, AVTORJA ZASL. PROF. DR. ŠIME IVANJKO

PRIPRAVLJA: Univerza Alma Mater Europaea

MODERATORKA: zasl. prof. dr. Jana Goriup

PREDAVAJO: zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, red. prof. dr. Suzana Kraljić

Vabljeni na predstavitev knjige “Srečanje s starostjo” zaslužnega profesorja dr. Šimeta Ivanjka, ki aktualizira dileme staranja in starosti. Vsebino pričujočega dela predstavljajo avtorjevi zbrani občasni zapisi, spodbujeni z različnimi doživetji v starejšem obdobju njegovega življenja, s prebranimi razmišljanji iz posameznih knjig, strokovnih in poljudnih člankov, in iz že porumenelih zapisov za predavanja študentom prava in ekonomije. Umetna inteligenca mu je bila v pomoč pri zbiranju raznih citatov in iskanju stališč o starosti na področjih literarnih del in religioznih knjig. Avtorjeva pronicljiva, mestoma tudi polemična, razmišljanja o staranju in starosti, procesih staranja, zdravja in bolezni v zadnjem obdobju človekovega življenja, a hkrati tudi vsebine in poti aktivnega in produktivnega staranja, obravnava z več vidikov in tako na imanenten način aktualizira vprašanja naraščajočega pomena zavedanja in udejanjanja pomena staranja, starosti in zdravja v postmoderni družbi ter aktivnega, produktivnega, delovnega in zdravega načina življenja in boja zoper bolezen v luči trajnostnega razvoja starejših odraslih. Dogodek bo priložnost za razpravo o izzivih in perspektivah, s katerimi se sooča sodobna družba v kontekstu podaljševanja življenjske dobe in prilagajanja novim tehnološkim trendom.

PREDAVALNICA

M2

11.50—12.20

PREDSTAVITEV REZULTATOV O DIGITALIZACIJI IN UPORABI INTERNETA MED STAREJŠIMI ODRASLIMI (PROJEKT DIGOLD)

PRIPRAVLJA: Univerza Alma Mater Europaea

MODERATORKA: doc. dr. Peter Seljak

PREDAVAJO: doc. dr. Nikolaj Lipič, prof. dr. Voyko Kavčič, doc. dr. Barbara Grintal

Raziskovalna skupina Univerze Alma Mater Europaea vas vabi na predstavitev prvih rezultatov temeljnega bilateralnega slovensko – češkega raziskovalnega projekta »DIGOLD: Učinki digitalizacije v (po) dobi COVID-19 na kakovost življenja in socialno vključenost starejših odraslih*«. Namen projekta je ugotoviti učinek pospeševanja uporabe IKT na heterogeno skupino starejših odraslih in vpliv uporabe IKT na njihovo kakovost življenja in socialno vključenost. Predstavljeni bodo rezultati poglobljenih intervjujev s starejšimi odraslimi in strokovnjaki.

*Projekt »Učinki digitalizacije v (po) dobi COVID-10 na kakovost življenja in socialno vključenost starejših odraslih« (DIGOLD) je financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS), številka projekta J5-4580 in Češke raziskovalne organizacije (GAČR), številka projekta 22-05059L.

PREDAVALNICA

M2

12.30—13.30

ZAKAJ JE KOLESARJENJE POMEMBNO ZA STAREJŠE IN KAKO GA NAREDITI VARNO

PRIPRAVLJA: Ljubljanska kolesarska mreža

PREDAVA: Andrej Klemenc

V polurnem predavanju, ki mu bo sledil razgovor, boste izvedeli zakaj je kolesarjenje zelo pomembno za ohranjanje ne le telesne kondicije, kardio-vaskularnega sistema in respiratornih funkcij, temveč tudi za ohranjanje ravnotežja in možganskih funkcij. V nadaljevanju boste izvedeli na kaj morajo biti starejši kolesarji pozorni pri izbiri kolesa ali e-kolesa, kako se pripraviti za varno vožnjo v prometu in kako lahko organizirani starejši kolesarji pripomorejo k boljši kolesarski infrastrukturi in splošni prometni kulturi.

Predavatelj Andrej Klemenc kolesari že 55 let in ima veliko izkušenj z različnih kolesarskih projektov, pri katerih je sodeloval. Je tudi ustanovni član Ljubljanske kolesarske mreže in Društva električnih kolesarjev Slovenije.

PREDAVALNICA

M2

13.45—14.45

POPRAVA KRIVIC UPOKOJENCEM, INVALIDOM IN OSEBAM S POSEBNIMI POTREBAMI

PRIPRAVLJA: Društvo za boljšo kakovost življenja upokojencev Slovenije

PREDAVAJO: predsednik društva Vlado Lipovšek, Kajtimir Kunc in Ana Petrič

V prvem delu: zadnjih 20 letih so se upokojencem vseskozi dogajale krivice, ki so posledično pomenile kratenje pravic in manjše pokojnine, s tem pa otežile življenjske pogoje. Pripravili smo program za popravek teh krivic in s tem boljšo kakovost življenja upokojencev. V drugem delu bomo predstavili naše pripombe na Pokojninsko reformo, ki jo predlaga Vlada. V tretjem delu pa bo Ana Petrič spregovorila o njenem boju za pravice invalidov in njihovih teževah.

PREDAVALNICA

M3

14.30—15.30

NAJ ZADIŠI – AROMATERAPIJA ZA VITALNOST IN DOBRO POČUTJE

PRIPRAVLJA: Super Bloom d.o.o./Magnolija

PREDAVA: Nina Medved

Aromaterapija je naravna podpora za izboljšanje kakovosti življenja v tretjem življenjskem obdobju. Na tem predavanju bomo raziskali, kako eterična olja pripomorejo k izboljšanju spomina, lajšanju stresa, boljšemu spancu in lajšanju bolečin. Spoznali boste praktične nasvete za varno in učinkovito uporabo eteričnih olj, ki pomagajo ohranjati vitalnost ter podpirajo splošno dobro počutje. Prepustite se prijetnim vonjem in odkrijte, kako lahko z aromaterapijo naravno poskrbite zase!

PREDAVALNICA

PCD

14.00—16.00

KOLESARSKA DELAVNICA “USPOSABLJANJE STAREJŠIH ZA VARNO VOŽNJO S KOLESI IN E KOLESI” in KOLESARSKA POPRAVLJALNICA

PRIPRAVLJA: Ljubljanska kolesarska mreža

PREDAVA: Andrej Klemenc

V uvodnih 15 minutah se boste seznanili z osnovami varne vožnje s kolesi in e-kolesi. Sledila bo demonstracija varne vožnje na poligonu z različnimi ovirami. Potem bodo lahko udeleženci ob pomoči usposobljenih in izkušenih »trenerjev« nekajkrat prevozili poligon. Možna bo tudi izposoja za starejše primernih koles in e-koles, električnega tricikla in tovornega kolesa.

Lahko boste preverili stanje svojega kolesa ali druge mikromobilne naprave, opravili manjša popravila in vam bodo svetovali glede morebitnih večjih popravkov. Imeli boste tudi možnost poučiti se o osnovah vzdrževanja vašega kolesa.

LOKACIJA: Ploščad pred Cankarjevim domom (v primeru slabega vremena odpade)