Spodaj najdete program po dnevih in urah. Za premikanje med dnevi kliknite na posamezni gumb.
9.30–10.30 (Dvorana M1)
LUTKOVNA PREDSTAVA JESEN LISTKA TIMIJA
Pripravlja: Slovensko društvo Hospic
Nastopa in vodi: Miralem Zec, zunanji strokovni sodelavec Slovenskega društva Hospic
Medgeneracijska lutkovna predstava Jesen listka Timija pomaga otrokom spoznavati življenjski krog in pomen smrti. Zgodba govori o listku Timiju in njegovih prijateljih, ki se skozi letne čase spreminjajo, s prvimi snežinkami pa se od sveta poslovijo. Otroci se lažje soočijo z izgubo in jo tudi lažje sprejmejo. Delavnica združuje detabuizacijo smrti med otroci, sprejemanje drugačnosti, razmišljanje o smrti kot delu življenja in s tem prevrednotenje lestvice potreb. Prijazno vabljeni otroci z babicami in dedki!
11.00–12.00 (Dvorana M2)
UČINKOVITE VAJE ZA BOLJŠI SPOMIN – PREDAVANJE IN PRAKTIČNE VAJE
Pripravlja: Jasmina Lambergar, certificirana trenerka spomina
Zakaj pozabljamo? Kako shranjujemo informacije, da jih hitreje prikličemo? Vaje, (pomnjenje imen, številk). Pravilno izvajanje vaj za kratkoročni spomin – prikaz in vaje. Pripomočki za boljše pomnjenje – prikaz in izvedba na praktičnih primerih.
11.00–11.45 (Dvorana M3)
GLAVNE NAPAKE IN ZMOTE PRI ODPRAVI BOLEČIN V HRBTU TER SKLEPIH!
Pripravlja: KinVital, kineziološki center
Predavatelja: Luka Hren, kineziolog in Jure Gubanc, mehanik hrbta
Skozi proces večletnega dela na področju odprave gibalnih težav in kroničnih bolečin, so strokovnjaki iz KinVitala prišli do zanimivih ugotovitev. Predstavljene bodo glavne napake, ki jih delamo pri odpravi kroničnih bolečin v sklepih in hrbtenici ter seveda tudi uporabni nasveti, kako stvari reševati na bolj učinkovit način. Lepo vabljeni na predavanje, kjer bodo KinVitalovi strokovnjaki na voljo tudi za vaša vprašanja!
12.15–13.45 (Dvorana M3)
DIGITALIZACIJA IN STAREJŠI ODRASLI: POMEN ZA KAKOVOST ŽIVLJENJA IN SOCIALNO VKLJUČENOST
Pripravlja: Alma Mater Europaea – ECM
Sodelujoči v panelu:
Predstavitev projekta DIGOLD:
12.30–13.15 (Dvorana M2)
USTVARJATI NOVO ŽIVLJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Pripravlja: Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije
Predavateljica: dr. Vesna Radonjić – Miholič, spec. klin. psih.
Gosti: Milan Čuček, predsednik Združenja CVB Slovenije in predsedniki klubov CVB Slovenije
V Sloveniji vsako leto za možgansko kapjo na novo zboli okoli 4200 oseb. S hitrejšim prepoznavanjem prvih znakov bolezni in hitrim ukrepanjem, lahko z novimi načini zdravljenja zmanjšamo invalidnost in umrljivost. Z nižjo stopnjo umrljivosti, se je tekom let povečalo število oseb s trajnimi, večjimi ali manjšimi posledicami bolezni. Možganska kap v trenutku spremeni življenje tako bolnikov, kot svojcev. Spremenijo se vloge in odnosi v družini, na delovnem mestu, med prijatelji ter v širšem socialnem okolju. Od začetnega šoka, preko sprejemanja posledic bolezni, do ustvarjanja novega, kakovostnega sobivanja z boleznijo, je dolga in trnova pot. Razumeti posledice in reševati težave bo rdeča nit predavanja, ki ga bo predstavila klinična psihologinja z dolgoletnimi izkušnjami pri delu z osebami po možganski kapi in njihovimi svojci.
13.45–14.30 (Dvorana M2)
UPORABA MOBILNE APLIKACIJE VEŠKAJJEŠ ZA PREPOZNAVO ŽIVIL Z UGODNEJŠO PREHRANSKO SESTAVO
Pripravlja: Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije
Predavateljica: Nina Križnik, dipl. inž. živ. in preh. (UN)
Zaradi hitro rastoče in pestre ponudbe izdelkov na trgu, predstavlja prepoznavanje živil z ugodno prehransko sestavo za potrošnika vedno večji izziv. Da bi potrošniku olajšali izbiro, partnerji Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije, Zveza potrošnikov Slovenije in Inštitut za nutricionistiko sodelujejo v okviru projekta Do.IT (Digitalne rešitve in opolnomočenje rabe Informacijskih Tehnologij za spodbujanje izbire varovalnih živil in promocijo zdravja), ki je sofinanciran s strani Ministrstva za javno upravo. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je že leta 1992 pričelo s podeljevanjem znaka varovalnega živila (Varuje zdravje), sedaj pa sodeluje pri vzpostavitvi tega znaka kot nacionalnega simbola. Prehranski izdelki, ki izpolnjujejo usklajena nacionalna merila za dodeljevanje simbola varovalnega živila, so z znakom posebej označeni v nadgrajeni mobilni aplikaciji VešKajJeš. S tem je potrošniku na podlagi verodostojnih podatkov omogočena hitra in preprosta izbira živil z ugodnejšim prehranskim profilom.
14.15–15.45 (Dvorana M3)
IZZIVI OSKRBE OSEB Z DEMENCO V DOMAČIH OKOLJIH
Pripravlja: Spominčica Alzheimer Slovenija
Sodelujoči v panelu:
Največ oseb z demenco je in bo tudi v bodoče v domači oskrbi, ki v vseh okoljih odpira največ vprašanj. Nanašajo se na dostopnost in ustreznost oskrbe, pomanjkanje formalnih in neformalnih oskrbovalcev, njihovo usposobljenost in kakovost storitev, nezadosten posameznemu bolniku namenjen čas oskrbe, zlorabe in zanemarjanje ter pomanjkljivo zdravstveno oskrbo. Na vse našteto pomembno vpliva finančna stabilnost in urejenost dolgotrajne oskrbe na nacionalni ravni.
Osebe z demenco obremenjujejo enaka zdravstvena tveganja kot vse druge starejše osebe; neustrezno predpisovanje in jemanje zdravil, preležanine, infekcije kože, dihal in sečil, delirij, padci in vse oblike inkontinence. Med etičnimi izzivi je potrebno izpostaviti osamljenost, tudi v času umiranja.
Ključne točke v razpravi: dostopnost, oskrbovalci, kakovost, diskriminacija, povezava z zdravstvom, urejenost dolgotrajne oskrbe, geriatrični sindromi, osamljenost.
14.30–15.15 (Dvorana M1)
DIGITALNE STORITVE ZPIZ (eZPIZ)
Pripravlja: Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ZPIZ
Predavatelj: mag. Edmond Pajk, namestnik generalnega direktorja, direktor sektorja informacijskih tehnologij
Veliko večino opravkov na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) lahko opravite od doma, z uporabo digitalnih storitev eZPIZ. Pripravite in oddate lahko vloge, preverite svoje podatke o zavarovanju, plačilih, prejemate dokumente, preverite, kdaj se boste lahko upokojili in kolikšna bo vaša pokojnina ter še veliko drugega. Uporaba digitalnih storitev eZPIZ je varna in preprosta. Na predavanju vam bomo predstavili digitalne storitve eZPIZ ter vam približali njihovo uporabo. Pridružite se več kot 130 tisoč registriranim uporabnikom, ki jih že s pridom uporabljajo. Vljudno vabljeni.
15.00–17.00 (Dvorana M2)
KOMUNIKACIJSKA ORODJA NA PAMETNEM TELEFONU – VIBER IN WHATSAPP
Pripravlja: Zavod za medgeneracijsko sodelovanje Simbioza Genesis Ljubljana, socialno podjetje
Predavatelji: predavatelji Simbioze
Brezplačna sporočila in klici na pametnem telefonu prek internetne povezave. Ostanite v stiku z za vas pomembnimi osebami brez dodatnih stroškov ne glede na to, v kateri državi se nahajajo. Naučili se boste:
Na delavnici udeleženci sodelujejo s svojim pametnim telefonom – PT. Za sodelovanje na delavnici udeleženci na PT potrebujejo Google račun (Gmail), npr. ivana.kobilica@gmail.com, ki omogoča nalaganje aplikacij iz Trgovine Play ali dostop do druge knjižnice za nalaganje aplikacij – AppStore (iPhone). VSE ŽIVLJENJE SE UČIMO!
16.00–17.30 (Dvorana M1)
NISI SAM – KDAJ STE SE NAZADNJE POČUTILI SAMI?
Pripravlja: Slovensko društvo Hospic
Moderatorka okrogle mize: Carmen L. Oven
Z uvodnimi mislimi: Renata Jakob Roban, predsednica Slovenskega društva Hospic
Sodelujoči v panelu:
Dokler je samota naša izbira, se zdi vse v redu. Ko pa življenje ubere zahtevnejše poti, kot so bolezen, umiranje, pa tudi osamljenost, ta lahko postane veliko breme. Takrat pogosto zapremo naša srca, da ne bi bili prizadeti še bolj. A ravno čas zavedanja lastnega minevanja, je čas priložnosti za pogled sočloveku v oči in v srce. Odprto srce ni nikoli samo. O tem, kako v družbi, ki temelji na hitenju, odtujevanju in razčlovečenju (p)ostati srčna podpora drugemu in hkrati dovoliti, da so drugi podpora nam, bomo govorili na Hospickafeju z ljudmi, ki s svojim delovanjem srčijo in povezujejo našo družbo, v kateri nam nikoli ni treba biti sam!
Srečanja Hospickafe so neformalni družbeni dogodki, kjer prosto in podprto s strokovnim znanjem in izkušnjami sogovornikov odpiramo teme tesno povezane z življenjem, minevanjem, starostjo in s smrtjo. S tem sledimo poslanstvu 28-letne tradicije Slovenskega društva hospic in se odpiramo življenju v vseh njegovih oblikah.
16.15–17.00 (Dvorana M3)
OHRANJANJE VREDNOSTI SKOZI GENERACIJE – ZBIRATELJSTVO ZLATNIKOV IN SREBRNIKOV
Pripravlja: Elementum d.o.o.
Predavatelj: Pavel Rihtaršič
Zbirateljstvo ni zgolj hobi, ki ohranja zgodovinske in umetniške vrednosti. Lahko ponudi tudi finančno naložbo, ki plemeniti vašo starost ali omogoči enostaven prenos vrednosti na vaše otroke in vnuke.
Prisluhnite, kako lahko s plemeniti kovinami zgradimo vez med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo.
9.30–10.15 (Dvorana M2)
MOČ NARAVE – Z NARAVNIMI IZDELKI DO BOLJŠEGA ZDRAVJA IN POČUTJA
Pripravlja: FAVN d.o.o.
Predavateljica: Andreja Kolarič, certificirana aromaterapevtka
Predavanje bo namenjeno vsem, ki imate radi naravne izdelke in se zavedate moči, ki jo najdemo v zdravilnih rastlinah. Spoznali boste nekatere “najmočnejše bojevnike”, ki jih lahko uporabite ob bolečinah v sklepih, ter mišicah in tiste nežne pomočnike, ki na povsem naraven način negujejo kožo od glave do pete.
9.30–10.30 (Dvorana M3)
JESENSKA MODROST
Pripravlja: Topmoods d.o.o.
Predavateljica: Janez Mlakar
Se vam zdijo ljudje v tretjem življenjskem obdobju zadovoljni in srečni s seboj? Tudi takrat ko dopust mine, vnuki odidejo in se morajo vrniti v svojo življenjsko rutino? Se vam zdi, da so že osvojili modrost o tem, kako pomembno je sprejeti sebe z vso svojo preteklostjo in se imeti rad? Kako to vpliva na zdravje in počutje? Kako dobro je za človeka, da se počuti vreden in da zna najti svoj notranji mir, človekovo največjo vrednoto? Kako z lahkoto premagati osamljenost z delom na sebi in dvigom lastne zavesti? Če nimate odgovor na ta vprašanja, prisluhnite našim.
9.30–10.30 (Dvorana M4)
Z GIBANJEM OHRANIMO NEODVISNOST TUDI V TRETJEM ŽIVLJENJSKEM OBDOBJU
Pripravlja: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v sodelovanju z Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez
Predavateljica: asist. dr. Petra Prevc, Fakulteta za šport, Univerza v Ljubljani
Na predavanju bodo predstavljene biološke spremembe, ki jih prinaša tretje življenjsko obdobje in vplivajo na posameznikove gibalne sposobnosti, na neodvisnost in opravljanje vsakodnevnih aktivnosti. Hkrati pa bo predavateljica predstavila priporočila za vadbo, principe razvoja posameznih gibalnih sposobnosti in prikazala nekaj praktičnih primerov vaj, s katerimi lahko izboljšamo svoje sposobnosti in kvaliteto življenja tudi v pozni starosti. Udeleženci boste nagovorjeni k izvedbi enostavnih vaj.
10.45–12.45 (Dvorana M2)
APLIKACIJA GOOGLE ZEMLJEVIDI NA PAMETNEM TELEFONU
Pripravlja: Zavod za medgeneracijsko sodelovanje Simbioza Genesis Ljubljana, socialno podjetje
Predavatelji: predavatelji Simbioze
Danes imamo karte in zemljevide vseh držav ter mest po svetu vedno pri roki z uporabo aplikacije Google Zemljevidi. Aplikacija deluje prek internetne povezave ter lokacijske storitve v naši pametni napravi. Tako si vedno lahko pogledamo, kje se trenutno nahajamo in kako pridemo do želene točke. Bodisi z avtomobilom, peš ali javnim prevozom, kjer je ta na voljo. Naučili se boste:
Za sodelovanje na delavnici udeleženci na PT potrebujejo Google račun (Gmail), npr. ivana.kobilica@gmail.com, ki omogoča nalaganje aplikacij iz Trgovine Play ali dostop do druge knjižnice za nalaganje aplikacij – AppStore (iPhone). VSE ŽIVLJENJE SE UČIMO!
11.00–11.45 (Dvorana M3)
KAJ LAHKO ZA SVOJE ZDRAVJE STORIMO SAMI?
Pripravlja: Biostile d.o.o.
Predavateljica: Herta Kosmina
Trenutni življenjski ritem in razmere vse bolj narekujejo dejstvo, da je skrb za zdravo življenje potrebno vzeti v svoje roke. Kaj lahko za boljše počutje naredimo sami? Kako se lahko na naraven način izognemo ali omilimo težave z zdravjem, s katerimi se sodobni človek vse bolj pogosto srečuje? Herta Kosmina, strokovna sodelavka podjetja Biostile, bo svoje bogate izkušnje in znanje delila s poslušalci.
11.00–11.45 (Dvorana M4)
ZLATE PRILOŽNOSTI – VLAGANJE ZA VNUKE IN VARNO STAROST
Pripravlja: Elementum d.o.o.
Predavatelj: Peter Slapšak
Pogovor o tem, kako lahko vlaganje v zlato in srebro služi kot sredstvo prenosa vrednosti na vaše vnuke, obenem pa zagotavlja finančno varnost v vaši starosti. S konkretnimi primeri bomo pokazali, kako lahko z malimi investicijami ustvarite stabilnost zase in svoje potomce. Podjetje Elementum je zanesljiv partner z več kot 15-letnimi izkušnjami v petih državah, tudi v Švici in Nemčiji.
12.30–13.15 (Dvorana M4)
PREDSTAVITEV TELESNE VADBE ZA SRČNOŽILNE BOLNIKE
Pripravlja: Zveza koronarnih društev in klubov Slovenije
Predavatelji: prim. Janez Poles, dr. med., Lilijana Žerdoner, Petra Poznič
Zveza koronarnih klubov in društev Slovenije je reprezentativna organizacija koronarnih bolnikov v Sloveniji, v kateri se izvaja tretja faza sodobne celostne rehabilitacije koronarnega bolnika, s katero nadaljujemo po vrnitvi bolnika v domače okolje, torej po odpustu iz bolnišnice (1. faza ) in vodeni rehabilitaciji v zdraviliščih ali na ambulantni način (2. faza). Temelji na strokovno vodeni in varni telesni vadbi, izvajajo jo posebej usposobljeni vaditelji z zdravstveno izobrazbo in nadzorujejo kardiologi, člani strokovnih svetov društev. Vadba temelji na strokovno verificiranih smernicah slovenske kardiologije. V letu 2023 izvajamo takšno vadbo v 148 vadbenih skupinah in 81 krajih po Sloveniji. Udeležencem Festivala želimo predstaviti pomen te vadbe in jo tudi konkretno demonstrirati.
13.15–15.15 (Dvorana M2)
NALAGANJE APLIKACIJ NA PAMETNI TELEFON IZ TRGOVINE PLAY IN APLIKACIJA MAGDA – PRVA MOBILNA APLIKACIJA ZA STAREJŠE V SLOVENIJI
Pripravlja: Zavod za medgeneracijsko sodelovanje Simbioza Genesis Ljubljana, socialno podjetje
Predavatelji: predavatelji Simbioze
V Trgovini Google Play lahko pridobimo aplikacije in orodja s čimer povečamo nabor funkcij, ki jih ponuja naš telefon. Aplikacija Magda je prva mobilna aplikacija za starejše, kjer so na enem mestu združene vse pomembne vsebine in informacije za starejše. Naučili se boste:
Spoznavanje in uporaba aplikacije Magda:
Na delavnici udeleženci sodelujejo s svojim pametnim telefonom – PT. Za sodelovanje na delavnici udeleženci na PT potrebujejo Google račun (Gmail), npr. ivana.kobilica@gmail.com, ki omogoča nalaganje aplikacij iz Trgovine Play ali dostop do druge knjižnice za nalaganje aplikacij – AppStore (iPhone). VSE ŽIVLJENJE SE UČIMO!
13.45–14.30 (Dvorana M4)
HUDA LUKNJA, ROMANTIČNA SOTESKA S KOLESARSKO PRIHODNOSTJO
Pripravlja: DU MISLINJA skupina FOTOFIRBCI
Predavatelja: Marica Rošker, Bojan Šinko
V okviru manjšega raziskovalnega projekta bo predstavljeno: – kratek zgodovinski pregled od prazgodovinskih odkritij, izdelave ceste v času nadvojvode Janeza, grafične upodobitve soteske, gradnje železnice, objave v prvem letniku planinskega vestnika, puščavnik Emerit, do moderne povedka o Črni ali Beli babi z resnično fotografijo Črne babe, – posebnosti rastlinstva v soteski s fotografijami, – fotografije, s katerimi se boste skozi podzemno jamo sprehodili kar sede, – ter nekatere faze gradnje kolesarske poti skozi Hudo luknjo, ki bo ena najzanimivejših kolesarskih poti v Sloveniji.
14.45–15.30 (Dvorana M3)
RAZSTRUPIMO SVOJE TELO IN POSTAVIMO TEMELJ ZDRAVJA
Pripravlja: Biostile d.o.o.
Predavateljica: ga. Herta Kosmina
Večina ljudi se ne zaveda, da zdravje in dobro počutje kot tudi bolezni in številne zdravstvene težave, ki jih nikoli ne bi povezali s prebavnim sistemom, izvirajo prav od tam. Z rednim razstrupljanjem telesa in čiščenjem prebavil, iz telesa redno odvajamo strupene snovi in s tem lahko bistveno zmanjšamo možnost pojava različnih bolezenskih stanj. Že Hipokrat je rekel:« Smrt prebiva v črevesju.« in novejše raziskave potrjujejo, da je črevesje središče imunskega sistema.
15.30–16.30 (Dvorana M4)
KDAJ VEMO DOVOLJ, DA SE LAHKO NEHAMO UČITI?
Pripravlja: Platforma Srčno mentorstvo, Skupina vseživljenjskih učenk in portal SeniorDela
Moderatorka: Darinka Pavlič Kamien, strokovnjakinja za komuniciranje, predsednica Društva poslovnih žensk FAM
Sodelujoči v panelu:
Znanje je tisto, ki nas pripelje tja kamor želimo, ne glede na to, v katerem življenjskem obdobju se nahajamo. Je vrednota, ki mora biti dostopna vsem in na katero moramo biti ponosni. Kako pa je v resnici? Ali v delovnih okoljih vsem generacijam zagotavljamo dostop do novih znanj ter na kakšen način? Kako znanje prenašamo med novo zaposlenimi in tistimi, ki se pripravljajo na upokojitev? Kako motivirati mlade, da bi izkoristili bogate izkušnje starejših in jim hkrati omogočiti, da z občutkom vpeljujejo nove ideje in spremembe? Kako medsebojno sodelovanje in prenos znanja med starejšo ter mlajšo generacijo vpliva na razvoj kulture v podjetjih? Pomembnost razumevanja procesa staranja z vidika različnih znanstvenih disciplin in potreba za sintezo ter sodelovanje med strokami. Kakšen je odnos do zaposlovanja starejših? Kako se pripraviti na zaključek profesionalne kariere, si poiskati novo poslanstvo in ostati aktiven član družbe? Kakšna je pri tem vloga platforme SeniorDela? Zakaj moramo imeti, ne glede na leta, dostop do dela, delovanja in učenja, kot osnovnih potreb človeka? Kakšne so konkretne izkušnje in izzivi na področju izobraževanja odraslih in kaj nam na tem področju prinaša Evropsko leto spretnosti? Kako nam CHAT GPT in druga orodja umetne inteligence lahko pomagajo poenostaviti življenje in zakaj bi jih morali poznati vsi?
15.45–16.45 (Dvorana M2)
ZDRAVA IN URAVNOTEŽENA PREHRANA ZA ZDRAVJE
Pripravlja: Društvo šola zdravja
Predavateljica: Ana Stepančič, magistrica dietetike in višja predavateljica, mag. diet., viš. pred.
Želja po dolgem življenju, ohranjanju zdravja in mladostnosti v poznih letih, je v človeštvu prisotna že od nekdaj. Razvoj znanosti, še posebno ved o zdravju, je tako v zadnjih 60 letih prispeval k približno 13 let daljši pričakovani življenjski dobi. Bolj kot o številu let pa je pomembno, da govorimo o zdravih in kakovostnih letih življenja. Teorij, zakaj se človek stara in kako prispevati k zdravemu staranju, je veliko, vse pa so vsaj posredno povezane s prehrano. Prehrana namreč z leti pomembno pridobiva na svojem pomenu pri preprečevanju bolezni in preprečevanju funkcionalnih izgub, ki omogočajo da počnemo kar nas veseli. Fiziološke spremembe lahko pomembno vplivajo na slabo prehranjenost; manjše energijske potrebe a višje potrebe po hranilih; hranila, ki potrebujejo posebno pozornost v prehrani starostnika; prehranska vlaknina; hidracija; vitamini in minerali. Prehranjevanje naj bo zdravo a ne obremenjujoče – upoštevajte nekaj osnovnih načel.
16.00–17.00 (Dvorana M3)
Pomen telesne aktivnosti za fizično in psihično dobrobit starejših
Pripravlja: Specialna bolnišnica za medicinsko rehabilitacijo Naftalan Ivanić Grad Hrvatska
Predavateljica: Snježana Brući, magistrica zdravstvene nege, študentka – absolventka doktorskega študija Socialne gerontologije Alma Mater Europaea Maribor
Telesna aktivnost starejših ima pomembno vlogo pri ohranjanju mišične moči med staranjem in eventuelno pri zmanjševanju telesne teže, kar vodi v zmanjšanje pogostosti padcev in s tem pojavnosti zlomov in poškodb. Vsakodnevno gibanje in telovadba povečujeta telesno agilnost in psihično stabilnost, kar vodi v izboljšanje zdravja in same kakovosti življenja starejših. Telesna aktivnost mora biti vedno prilagojena zmožnostim, potrebam in interesom vsakega posameznika, ima pomembno vlogo pri socializaciji in kakovosti življenja, vzpodbuja pa optimizem in pozitivna čustva. Zdravju prijazno vedenje in aktivno staranje je strateška usmeritev projekta v Specialni bolnišnici za medicinsko rehabilitacijo Naftalan, kjer z ekipo zdravnikov specialistov fizikalne medicine in rehabilitacije, fizioterapevtov, kineziologov in medicinskih sester pomagamo pri tipičnih tegobah starejših, kot so otrdelost, bolečine v vratu, hrbtu in sklepih pri počitku in gibanju, pa tudi tistim, ki želijo kakovostno preživeti zlata leta. V programu dajemo poseben pomen kakovostni in zdravi prehrani, ki je pomemben dejavnik in predpogoj za normalno delovanje telesa.
17.00–17.45 (Dvorana M2)
KVIZ IZ POZNAVANJA KULTURNIH SPOMENIKOV V LJUBLJANI
Pripravlja: Študijski krožek »Spoznajmo svoje mesto in domovino« iz Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani
Predavateljici: mag. Olga Paulič in Meta Havliček
Člani študijskega krožka »Spoznajmo svoje mesto in domovino« na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani, so v dveh študijskih letih, od 2021 do 2023, preučili petdeset spomenikov (arhitekture in kipi) v Ljubljani, ki nemo stojijo že desetletja, hodimo mimo njih, a jih ne vidimo, o njih ne razmišljamo, niti jih ne prepoznamo. So naši tihi spremljevalci, ki bogatijo Ljubljano. Ugotovitve so objavili v dveh monografijah »Še ne videna Ljubljana«.
Raziskovalki mag. Olga Paulič in Meta Havliček bosta v obliki kviza spodbudili gledalce, da bodo s pomočjo vizualne projekcije ugotavljali, katere spomenike poznajo in kaj vedo o njih. Predstavljene spomenike bosta interdisciplinarno povezali z drugimi spomeniki, umetniki in aktualnimi dogajanji.
Pridružite se nam in preverite poznavanje nemih zakladov naše preteklosti.
9.00–13.00 (Dvorana M4)
VARNO KOLESARJENJE STAREJŠIH – KAJ VSE JE POTREBNO IZBOLJŠATI?
Pripravlja: Ljubljanska kolesarska mreža (LKM)
Kolesarjenje je v Sloveniji popularno tudi med starejšimi, saj pomeni nizkocenovno ter do zdravja in okolja prijazno možnost mobilnosti in ohranjanja socialnih stikov. Ker postajajo električna kolesa vse bolj popularna in dostopna se širi tudi potencial kolesarjenja med tistimi, ki niso več na vrhuncu svojih moči in za katere večji napori niso več zdravi. Na katere vidike zdravja starejših ter kako kolesarjenje najbolj vpliva nam bodo na posvetu predstavili strokovnjaki, beseda pa bo tekla tudi o tem, kako v Sloveniji zagotoviti res varne kolesarsko infrastrukturo ter sistemsko podporo usposabljanju starejših za varno kolesarjenje. Ob tem se bo mogoče udeležiti tudi praktičnega usposabljanja za varno vožnjo s kolesi in e-kolesi.
Dnevni red posveta:
9.00–9.15 POZDRAVNI NAGOVORI:
9.15–10.20 PRVI DEL: ZAKAJ JE KOLESARJENJE ZA STAREJŠE POMEMBNO IN KAKO JIH USPOSOBITI, DA BO VARNO?
9.15–9.35 Zakaj je kolesarjenje v tretjem življenjskem obdobju tako pomembno za zdravje?
Zvezdan Pirtošek, UKC Ljubljana
9.35–9.55 Kako usposabljati starejše za varno kolesarjenje?
Andrea Backović Juričan, NIJZ
9.55–10.20 Glavni izzivi zagotavljanja varnosti (starejših) kolesarjev v Sloveniji
Mateja Markl, Ministrstvo za zdravje
10.20–10.40 Odmor
10.40–12.30 DRUGI DEL: INFRASTRUKTURNE IN DRUGE ZAHTEVE ZA VARNO KOLESARJENJE STAREJŠIH
10.40–11.00 Kaj oz. kakšna je za vse varna kolesarska infrastruktura?Gregor Steklačič, nacionalni koordinator za kolesarstvo, MOPE
11.00–11.20 Kritične točke prometne infrastrukture v Ljubljani z vidika varnosti kolesarjev
Lea Rikato Ružić, PNZ d. o. o. in LKM
11.20–11.40 Primeri dobrih praks usposabljanja starejših za varno kolesarjenje
Iva Zozolly in Andrej Klemenc, LKM
11.40–12.30 Okrogla miza s predavatelji: Kako do boljše varnosti in več kolesarjenja v tretjem življenjskem obdobju?
Moderator: Andrej Klemenc, LKM
Med 11.00 in 13.00 bo na ploščadi Cankarjevega doma v organizaciji in izvedbi LKM in v sodelovanju s kolesarsko trgovino NEW BIKE potekalo praktično usposabljanje starejših za varno vožnjo s kolesi in e-kolesi na poligonu varnostne vožnje s kolesi.
9.30–10.30 (Dvorana M2)
ZADOVOLJNI V STAROSTI
Pripravlja: Zveza društev za socialno gerontologijo Slovenije
Predavateljica: Jasmina Vrečko, mag. Mateja Prosen
Znan stavek: »Da bom le na starost imel/-a zdravje«. Ampak, ali je to dovolj? Poleg telesne, duševne in materialne varnosti za zadovoljno starost potrebujemo možnost, da se lahko svobodno odločamo, da ohranjamo kvalitetne odnose, predajamo življenjske izkušnje mlajšim, ohranjamo radovednost ter se trudimo za smiselnost in sprejemanje svoje starosti.
9.30–10.30 (Dvorana M3)
DIHAMO Z NARAVO
Pripravlja: Društvo šola zdravja
Predavatelj: Andraž Purger, prof. šp. vzg.
Vsak trenutek je lahko nov začetek! Društvo Šola zdravja prepoznate po oranžnih majicah, ki vsako jutro od 7.30 do 8.00 telovadijo v več kot 90 občinah po Sloveniji. Naredili pa smo korak naprej, saj smo prepoznali kako pomembno je poleg razgibanega telesa tudi duševno zdravje. Zdrav duh v zdravem telesu, kajne? Na predavanju boste izvedeli nekaj o čustvenih izzivih, kako se z njimi soočamo in kako si lahko pomagamo. Kakšna je povezava med našim razmišljanjem, čustvenimi stanji in razvijanju bolezni ali bolečin? Kako se vse med seboj prepleta in kaj lahko sami storimo, da bo življenje lepše in ostanemo čim dlje zdravi in samostojni. Predstavljen bo humanitaren projekt Dihamo z naravo, ki se izvaja na 23 lokacijah po Sloveniji in vam omogoča brezplačno vodeno aktivnost sprostitve živčnega sistema in umirjanje uma. Dobrodošli! Andraž Purger prof. šp. vzg. vodja projekta Dihamo z naravo Društvo Šola zdravja.
11.00–12.00 (Dvorana M2)
USTREZEN ODNOS DO OSEB Z DEMENCO
Pripravlja: Zveza društev za socialno gerontologijo Slovenije
Predavateljica: doc. dr. Barbara Grintal
Za ustrezno ravnanje je potrebno znanje o demenci, o vedenju ter razumevanje njihovega duševnega stanja. Pomembno se je soočiti in sprejeti, da je bližnja oseba zbolela in da to vpliva na njene sposobnosti. Ustrezen odnos temelji na prilagojeni komunikaciji, tako z umirjenimi besedami kot z umirjenim vedenjem. Poleg besed je pomemben dotik, objem ali le biti ob osebi, da se počuti varno.
11.00–12.00 (Dvorana M3)
MOČ MATIČNEGA MLEČKA
Pripravlja: Medex Trade d.o.o.
Predavatelj: dr. Rok Kopinč
Matični mleček ima edinstveno sestavo in v njem najdemo snovi, ki jih ni nikjer drugje v naravi. Je najdragocenejši pridelek iz čebeljega panja, saj skrbi za širjenje čebelje družine. Z leta v leto odkrivamo nove načine kako lahko matični mleček pomaga tudi človeku. Razkrili bomo vse moči, ki jih ima in kako smo jih v Medexu uporabili.
12.30–13.30 (Dvorana M2)
SLUŠNI APARATI IN PREMAGOVANJE IZGUBE SLUHA
Pripravlja: Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije
Predavatelj: Roman Demir, slušni akustik, tolmač in učitelj slovenskega znakovnega jezika
Predavanje se osredotoča na odločitev za slušni aparat ter sam postopek pridobitve slušnega aparata. Predstavljeni bodo koraki pridobitve aparata, izbor dobavitelja, pomembni dejavniki pri nakupu ter kritje stroškov s strani zdravstvenega zavarovanja. Poleg tega bodo obravnavane tudi uporaba slušnega aparata, vrste in funkcionalnosti, vzdrževanje, menjava ter kontrolni pregledi in prilagoditve pri dobavitelju. Cilj predavanja je ozaveščanje o pomenu slušnih aparatov za izboljšanje kakovosti življenja naglušnih posameznikov ter nudenje praktičnih nasvetov in informacij za pravilno uporabo in skrb za slušni aparat.
12.30–13.30 (Dvorana M3)
DOSTOP DO KULTURE IN UMETNOSTI ZA VSE, NE LE ZA MLAJŠE
Pripravlja: Ministrstvo za kulturo
Moderator: Rok Avbar, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije
Sodelujoči v panelu:
Kako kulturo in umetnost narediti čim bolj dostopni in vključujoči za vse generacije? Ministrstvo za kulturo vas vabi na okroglo mizo, kjer bomo skupaj s sogovorniki in sogovornicami predstavili dobre prakse vključevanja starejših generacij v programe in vsebine ljubiteljske in profesionalne kulture. Posebno pozornost bomo namenili pobudam in predlogom občinstva, s katerim bomo iskali rešitve in predloge za izboljšanje dostopnosti kulture in umetnosti za kakovostno tretje življenjsko obdobje.
13.00–14.00 (Dvorana M4)
STRES IN ZDRAVJE – KAKO DELUJE, KAJ POMAGA
Pripravlja in predava: Barbara Hrovatin, dr. med.
Od vsakdanjega izraza do medicinskega pojma – stresni odziv pri akutnih (kratkotrajnih, obvladljivih) izzivih omogoča preživetje, učenje, prilagajanje okolju in tako pomembno prispeva k razvoju (osebe, vrste). Vendar pa isti mehanizmi, ki nam pri soočenju z nevarnostjo omogočajo preživetje, pri kronični izpostavljenosti neobvladljivim stresorjem vodijo v bolezni. Na katere zdravstvene težave stres najpogosteje vpliva in kako si lahko pomagamo?
14.00–14.45 (Dvorana M3)
PLEMENITE KOVINE IN VARČEVANJE ZA STAROST
Pripravlja: Elementum d.o.o.
Predavatelj: Polonca Obrč
Spoznajte, kako lahko varčevanje v plemenitih kovinah (srebro in zlato) vpliva na varnost vaših vnukov, vašo varno starost ter prenos vrednosti med generacijami. Odkrijte strategije, ki združujejo skrb za prihodnost vseh treh generacij. S konkretnimi strategijami bomo razložili, kako se lahko vsaka generacija aktivno vključi v ta proces in si zagotovi bolj stabilno prihodnost. Več kot 15-letne izkušnje strokovnjakov iz podjetja Elementum vam bodo koristile pri vaših odločitvah pri plemenitenju vašega premoženja.
So ključni in brez njih stran ne bo delovala, kot bi morala. Nastavijo se, ko oddate obrazec, se prijavite ali opravite kakršno koli interakcijo s spletno stranjo. Za te piškotke nam ni treba dobiti vaše privolitve.
Z njimi analiziramo promet na strani, da lahko izboljšamo uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletne strani se strinjate z namestitvijo na vaš računalnik. V to skupino sodijo tudi piškotki naših partnerskih storitev, kot so Facebook, Google idr. Če se z uporabo ne strinjate, piškotkov ne bomo nastavili, lahko pa se zgodi, da nekatere zanimive funkcije spletne strani zato ne bodo na voljo.